Ako správne vybrať fotografa

Richard Gáži, August 2015

Ako si správne vybrať fotografa?


Vďaka technickému pokroku sa dnes fotografom (hoci aspoň na chvíľu) stáva takmer každý. Dostupnosť foto techniky v posledných rokoch spôsobila masívne rozšírenie fotoaparátov medzi milovníkov fotografovania. Fotoaparát sa už nachádza takmer v každom mobilnom telefóne.


Avšak nie každý, kto drží v ruke fotoaparát je aj dobrým fotografom. Nie každá digitálna zrkadlovka patrí automaticky medzi profi vybavenie. A ani prítomnosť kvalitného prístroja ešte nie je zárukou profesionality toho, kto s ňou pracuje.


Poznám niekoľko nadšencov, ktorí sa pri každej možnej príležitosti pasujú do role fotografa a potom pobehujú medzi ľuďmi, aby zachytili každý možný zaujímavý moment na svojom malom kompaktnom fotoaparáte.


Videl som aj niekoľko „odborníkov“ s digitálnou zrkadlovkou ako vehementne fotili prebiehajúcu udalosť s nasadeným setovým objektívom a s nastaveným automatickým režimom snímania.


Ak sa jedná o stretnutie priateľov alebo o bežnú oslavu, môžu takto zachytené fotografie postačovať. Ak však hľadáte fotografa na nafotenie vašej svadby, vás v šťastnom očakávaní dieťaťa, alebo vášho už narodeného potomka, potom je lepšie sa takýmto nadšencom vyhnúť. Vtedy potrebujete profesionála, ktorý má skúsenosti s fotením, vie pracovať so svetlom, zorným uhlom aj s hĺbkou ostrosti.



Ako teda správne vybrať fotografa?

V prvom rade to závisí od toho, na akú udalosť fotografa potrebujete. Každý profesionálny fotograf sa totiž špecializuje na určitý druh fotenia, intenzívne sa venuje tak 2-3 oblastiam. Nik nie je výborný vo všetkých typoch fotenia. Na svadbu si budete volať iného fotografa, ako na fotenie reklamnej kampane. Vaše tehotenské bruško nedáte fotiť športovému fotografovi a pod.


Fotografov je dnes veľké množstvo a vďaka internetu si medzi nimi môžete vyberať v pohodlí vášho domova. Stačí ak si do vyhľadávača zadáte napr. svadobný fotograf a názov mesta a vo výsledkoch sa vám vzápätí objaví niekoľko adries webových stránok, ponúkajúcich fotografické služby.


Prezrite si ich portfólio a vyberte si niekoľkých z nich, pri ktorých vám vyhovuje štýl. Toto je najdôležitejšie kritérium. Ak sa vám niektoré portfólio nepáči, neznamená to automaticky, že daný fotograf je zlý. Možno len má odlišný štýl. Pre vás bude dôležité nájsť takého fotografa, ktorého štýl sa vám páči, alebo vyhovuje pre váš účel.


Pozrite si cenu, aby ste vedeli, či sa zmestí do vášho rozpočtu, resp. do sumy, ktorú ste do fotiek ochotní investovať. Cena je tiež ukazovateľ, avšak nie spoľahlivý. Nie vždy totiž korešponduje s kvalitou. Známy a vyťažený fotograf si môže účtovať vyššie ceny, zatiaľ čo menej známy vám môže poskytnúť porovnateľnú kvalitu za zlomok ceny. Treba však byť na pozore. Môže sa totiž stať, že cena bude umelo zvýšená, aby spôsobila dojem drahého a kvalitného fotografa. Tu by vám opäť malo napovedať portfólio a pocit, aký z neho máte.


Tiež si pozrite, koľko fotografií u ktorého fotografa dostanete. Platí pravidlo, že kvalita prevyšuje nad kvantitou. Radšej si vyberte menej vysoko kvalitných fotografií ako hromadu nekvalitných snímok, z ktorých je ťažké vybrať aspoň pár zaujímavých záberov. V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.


Dobrý fotograf vám fotky dodá nielen v digitálnej podobe, napr. na CD, ale aj v tlačenej forme. Vytlačená fotografia na kvalitnom papieri urobí určite lepší dojem ako CD alebo USB kľúčik, na použitie ktorých potrebujete zapínať počítač alebo iné zariadenie. Digitálne fotky si pozriete párkrát, ale vytlačené fotky, napr. pekne zarámované alebo založené v kvalitnej fotoknihe si vezmete do ruky hockedy, prípadne ich ponúknete hosťom na prelistovanie. Navyše pri vyobrazení fotografií hrá dôležitú úlohu aj spracovanie farieb. Každé zariadenie (fotoaparát, monitor, tlačiareň, dokonca aj fotopapier) totiž interpretuje farby inak. Ak dostanete vytlačené fotky priamo od fotografa, máte istotu, že sú spracované do finálnej podoby a vyzerajú tak, ako boli zamýšľané.


Posledným kritériom je dojem z osobného rozhovoru. Dohodnite si s fotografom stretnutie. Porozprávajte sa s ním o tom, čo zamýšľate fotiť, akú máte predstavu a spýtajte sa na jeho názor. Povypytujte sa ho na jeho skúsenosti s týmto typom fotenia, nechajte si ukázať ďalšie z jeho fotografií, ktoré nemá zverejnené na svojej webovej stránke. Vnímajte, aký na vás urobí dojem a aký pocit dôvery vo vás vyvolá.



Zhrnutie

Fotografa vyberajte najmä na základe portfólia a celkového dojmu, aký na vás urobí počas osobného (alebo aspoň telefonického) rozhovoru. Cena je predovšetkým vaše osobné kritérium, nie ukazovateľ kvality fotografa. Počet fotiek vám naznačuje, či sa fotograf pri svojej práci spolieha viac na kvalitu alebo kvantitu. A dodanie fotiek v tlačenej podobe je pre niekoho dôležité viac, pre iného vôbec. V každom prípade to naznačuje vyššiu úroveň fotografa.


Avšak pred tým, ako začnete so samotným výberom fotografa je potrebné si uvedomiť, ako dôležité pre vás je, mať kvalitné fotky z pripravovanej udalosti. Či sa jedná o menej významnú udalosť a postačia vám aj fotky takpovediac z kompaktu, alebo či vám na tom skutočne záleží a potrebujete kvalitného fotografa..